Plakat Parady Robotów

Bezzałogowce pokazały Kraków z nieba, łazik marsjański przeprowadził inspekcję Rynku Głównego, zaś robot podwodny sprawdził, że ryby pływają w Zalewie Bagrów — oto niektóre misje dwudniowej Parady Robotów – Droniady w Krakowie, która miała miejsce 17 i 18 czerwca 2014 r.

 

Nagrody Szefa BBN - Droniada 2014

Studenci z Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej uhonorowani przez Szefa BBN na Paradzie Robotów – Droniadzie 2014 (część lotnicza).

W uznaniu zasług za wykazane kompetencje w robotyce szef BBN minister Stanisław Koziej nagrodził dwa najbardziej innowacyjne zespoły młodych konstruktorów systemów bezzałogowych. Pierwszą nagrodę szefa BBN otrzymali studenci z Koła Naukowego Jedi z Politechniki Wrocławskiej, za projekt quadrocoptera z zaimplementowaną funkcją autostartu i autolądowania oraz zaawansowanymi algorytmami przetwarzania obrazów (m.in. rozpoznawanie obiektów). Drugą nagrodę zdobyli studenci z Koła Naukowego Awioniki Melavio z Politechniki Warszawskiej, za projekt 25-kilogramowego bezpilotowego samolotu ratowniczo-obserwacyjnego o rozpiętości skrzydeł 3,5m, zdolnego do zahoryzontalnego operowania autonomicznego.

Studenci z Wrocławia zostali również zaproszeni do udziału w specjalnych warsztatach z Real Time Computing w SAP Polska. Delegat Koła pojedzie również w listopadzie 2014 na konferencję o innowacyjności do Berlina. Natomiast studenci z Warszawy odbędą miesięczny, płatny staż w gliwickiej firmie Flytronic z Grupy WB Electronics, W Gliwicach powstaje m. in. FlyEye – Bezzałogowy Statek Powietrzny, sprawdzony w działaniach bojowych w Afganistanie będący już na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Nagrody Szefa BBN - Rynek Główny

Po pokazie na Rynku Głównym w Krakowie honorowe nagrody Szefa BBN otrzymali studenci z Koła Naukowego SKaNER Politechniki Łódzkiej oraz naukowcy z Instytutu Maszyn Matematycznych (Warszawa).

18 czerwca br. podczas drugiego dnia krakowskiej Parady Robotów nagrodami Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostały wyróżnione kolejne zespoły, które zaprezentowały projekty naziemnych systemów bezzałogowych. . Pierwszą nagrodę zdobyło Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej za projekt bezzałogowca inspekcyjno zwiadowczego wyposażonego m.in. w kamerę IP, router WiFi i chwytak o 2DOF. Robot może być zdalnie sterowany z komputera lub telefonu komórkowego oraz transmitować obraz do okularów wizyjnych lub telefonu komórkowego. Drugą nagrodę zdobył Instytut Maszyn Matematycznych za projekt bezzałogowca wykorzystujący mobilny system mapowania dostarczający mapy metryczne 3D otoczenia i mogący być wykorzystywany m.in. w misjach poszukiwawczo-ratowniczych.

SAP Polska uhonorował również studentów z Łodzi specjalnymi warsztatami i zaproszeniem na konferencję do Berlina. WB Electronics zaproponował zaś płatny staż w swojej fabryce w Ożarowie Mazowieckim zespołowi Politechniki Białostockiej z Koła Naukowego Robotyków KNR. Także białostoczanie dostali pamiątki od Miasta Krakowa.

Warto wspomnieć, że Koło Naukowe Robotyki oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej, które przeprowadziło wspólnie eksperyment z dostarczaniem paczki z udziałem heksakoptera i łazika marsjańskiego do paczkomatu, weźmie udział w pracach Instytutu Mikromakro nad koncepcją wykorzystania robotów w usługach pocztowych. Mecenasem prac badawczych jest firma Inpost Paczkomaty.

 

Orbiter Robot pirotechniczny
IMG_9591

 

 Współorganizatorem pokazu Bezzałogowych Systemów Latających, tzw. dronów było Muzeum Lotnictwa Polskiego.Patronat honorowy nad pokazem objął Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego  Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 

 Koordynatorem pokazu robotów lądowych,  po zachodniej stronie Sukiennic był ekspert w zakresie użycia robotów mobilnych, twórca i pierwszy Szef Wydziału Pirotechnicznego Jednostki Wojskowej GROM – mjr rez. Zbigniew Mazurkiewicz, pełnomocnik firmy SALUS Taktyka i Technika dla Bezpieczeństwa.  Patronat honorowy nad tym pokazem w ramach naszej konferencji „Pięć żywiołów” sprawował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

IMG_9846 IMG_9877 IMG_9789

Swoje maszyny wystawiły zespoły m. in.: Politechniki Białostockiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej,  WB Electronics, Robocopter Technologies, 24godziny.pl. Ponadto zaprezentowały się maszyny Sił Zbrojnych RP i Straży Granicznej.

Zapraszamy na Paradę Robotów – Droniadę 2015!

Dowiedz się więcej!

 —> Pokazy i ćwiczenia z zarządzania kryzysowego – przeczytaj o naszych wieloletnich doświadczeniach